Newsflash відкриті
[search 0]
більше

Download the App!

show episodes
 
Newsflash, hosted by Spenser Walsh is a progressive political podcast dedicated to exposing the truth about the world we live in today, through the use of great journalism, analysis and opinion from experts on the day's news. Newsflash has new episodes every Monday Wednesday and Thursday.
 
Ari Gosch und seine markante Stimme sind nicht nur Hörer*innen verschiedener RBB-Wellen wie Antenne Brandenburg, Radio Eins und Inforadio seit über 25 Jahren bekannt, sondern auch dem Musical-Publikum in vielen großen Hallen Mitteleuropas. Seit einer Weile ist nun auch Claudia Jakobshagen mit im News-Boot von Eilmeldung. Der neue Podcast EILMELDUNG! steht für öffentlich-rechtlich geschärfte höchstmöglich seriöse Recherche und Präsentation sowie für spannende, einfühlsame, aber auch satirisch ...
 
The big question is: how can you fix and transform your organization’s most important foundation - your software - into an asset which allows you to become better every single day? Each department is at its best when it can smoothly, efficiently and productively operate and to do that, you need to pay attention to the lifeblood of your organization - your software. The custom software creation geniuses at ArchitectNow are presenting this podcast as a way to help leaders think more strategica ...
 
Loading …
show series
 
Њусфлеш донесува: Добра пица бара многу елементи да се погодат. Дејанчо Трајанов – пица-мајстор, официјално признаен во светска конкуренција, знае!VOA
 
Die THEMEN in KW 23: Liedermacher Konstantin Wecker hat sich gegen eine Hochrüstung der Bundeswehr ausgesprochen.|Die Vereine Pro Asyl und Connection fordern einen unkomplizierten Schutz und Asyl für Kriegsdienstverweigernde aus Russland, der Ukraine und Belarus.|Weltärztechef Montgomery hat FDP-Politiker davor gewarnt, nötige Corona-Maßnahmen zu b…
 
Њусфлеш донесува - Белите супремацисти и Кремљ; Северна Македонија ја очекува ена од најкритичните години за последните децении - Profesorot Абдулменаф Беџети објаснува зошто тоа го тврдиVOA
 
Њусфлеш - Американскиот државен секретар Антони Блинкен на Твитер напиша: „Светот е згрозен од ракетниот напад на Русија, кој погоди преполн украински трговски центар - последното во низата злосторства"VOA
 
Њусфлеш - Белата куќа соопшти дека САД ќе одвојат 7,5 милијарди долари како дел од напорите на Г-7 да и помогнат на Украина да ги покрие своите буџетски потребиVOA
 
Њусфлеш донесува - Врховниот суд на САД ја собори одлуката Ро против Вејд со која се легализираше абортусот; Контроверзен софтвер за препознавање лица во употреба во Украина; Што прави Белата куќа за Месецот на гордоста?VOA
 
Њусфлеш донесува: Санкциите спрема Русија се економски, но и социјални. Кој помага во обука на Украинците за војна и по кои стандарди? Охрид е пред сериозен предизвик како туристичка дестинација – треба да се дигитализира!VOA
 
Њусфлеш - Со зголемените цени на бензинот и инфлацијата, претседателот Бајден на разговори со Саудијците, кои играат огромна улога на глобалните енергетски пазари - и на поширокиот Блиски Исток.VOA
 
Њусфлеш - Во видео говор пред лидерите на Африканската унија, претседателот на Украина Зеленски рече: „Оваа војна може да изгледа многу далечна за вас, и за вашите земји. Но, катастрофалното зголемувањето на цените на храната веќе стаса и до милиони африкански семејства“.VOA
 
Њусфлеш донесува: Зошто Анкара се противи на проширувањето на НАТО?; Како Индонезија стана играч на меѓународната сцена; Од рок ѕвезда до болничар, патот е кус кога ѝ требате на државатаVOA
 
Њусфлеш - Турција е една од ретките земји каде што руските авиони можат да летаат, а имателите на руски пасоши можат да влезат без визи, што ја прави главна дестинација за Русите кои сакаат да ги избегнат и мерките на Путин и ефектите од економските санкции.VOA
 
Њусфлеш - Обединетите нации проценуваат дека Украина сега е една од најминираните земји во светот. На териториите кои повеќе не се окупирани од Русија, пиротехничарите деактивираат по стотици неексплодирани мини дневно.VOA
 
Њусфлеш - Трамп, објавувајќи ја својата сопствена платформа Truth, ја нарече комисиската расправа „едностран, целосно партиски, политички лов на вештерки!VOA
 
Њусфлеш донесува: Еве колку ѓубре прави просечен човек во САД - вели активистот за заштита на животната средина, Роб Гринфилд. Погледнете!VOA
 
Њусфлеш донесува: Недостигот на полупроводници ќе продолжи во догледно време, велат експертите; Автономните камиони ја добиваат битката со самоуправувачките автомобили на патиштатаVOA
 
Њусфлеш - Mинистерката за одбрана Славјанка Петровска и заменик-помошничката за одбрана на САД, Лора Купер, зборуваа за Гласот на Америка за соработката во одбраната, особено за безбедносните ризици кои ги носи бугарската блокада за членството во ЕУVOA
 
Њусфлеш донесува: Габриел Ескобар од Стејт департмент вели дека борбата со корупцијата е една од целите на разговорите на Стратешкот дијалог САД-Северна Македонија; Министерот Бујар Османи: Секој поголем меѓународен успех на државата последните 30 години го има печатот на САДVOA
 
Њусфлеш донесува: Претседателот Бајден вели дека помагањето на Украина не значи дека сака војна на НАТО со Русија; Во САД има невидлива епидемија - на убиства на деца од огнено оружјеVOA
 
Њусфлеш - Животот продолжува во Молдавија, и покрај војната во соседна Украина и внатрешната закана од руските трупи во Транснистрија но - колку долго може да се одржи статус кво?VOA
 
Њусфлеш - Актуелизирана дебата во абортусот - Aктивистки на три континенти за Гласот на Америка реагираат со голема загриженост - каков ефект би имало ширум светот евентуалната одлука во САД за поништување на пресудата во случајот на Ро против Вејд.VOA
 
Њусфлеш - Парадата за време на Денот на сеќавањата во Вашингтон се враќа повторно на улиците на главниот град по двегодишната пауза поради пандемијатаVOA
 
Њусфлеш донесува: Дали нешто е сменето во односите САД-Кина? Државниот секретар Антони Блинкен се обиде да одговори;Што сака рускиот лидер да постигне? Некои мислат дека знаат; Украинските земјоделци велат дека обработувањето на земјиштето таму е како руски рулет.VOA
 
Њусфлеш донесува:  Парадоксално, но вистинито - За Американците маските веќе не се задолжителни, иако заразите со ковид се удвостручија последните недели; И сончогледот жртва на војната во Украина; Командант од Авганистан во САД - колку неговиот живот се разликува од оној на кој навикнал?VOA
 
Њусфлеш - Американскиот претседател Џо Бајден се обрати пред нацијата доцна во вторникот, изразувајќи сочувство до семејствата на жртвите, прашувајќи зошто масовните пукања се толку вообичаени во САДVOA
 
Њусфлеш - Шведска и Финска ги претставија своите апликации за приклучување кон НАТО денеска во Брисел, при што амбасадорите од двете земји се сретнаа со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Ова е добар ден во критичен момент за нашата безбедност“, им рече Столтенберг на новинарите.VOA
 
Њусфлеш - „Финска и Шведска се веќе најблиските партнери на НАТО“, рече заменик-генералниот секретар на НАТО Мирчеа Џоана во Берлин, каде што членките се состанаа за да разговараат за нивната континуирана поддршка на Украина против руската инвазија и проширувањето на Алијансата.VOA
 
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес рече дека Турција нема позитивно мислење за приклучувањето на Финска и Шведска во НАТО Алијансата - За ова и повеќе во „Њусфлеш“VOA
 
САД регистрираа еден милион смртни случаи како последица на ковид-19; Претседателот Џо Бајден нареди знамињата да се спуштат на половина копје; Лидерите на Финска одобрија влез во НАТО - За ова и повеќе во „Њусфлеш“VOA
 
Loading …

Короткий довідник

Google login Twitter login Classic login